Credo 1 Illuminator

Specyfikacja

Rodzaj konstrukcji: Podstawkowy zestaw dwudrożny w obudowie bas refleks
Pasmo przenoszenia: 30Hz-45kHz (+/-3dB)
Wymiary WxSxG: 40x20x43 (cm) plus podstawki
Ciężar jednostkowy: 17 kg
Moc znamionowa: 100 W
Impedancja znamionowa: 6 Ohm
Efektywność: 87 dB (2.83V/1m)
Dostępność: Zestaw dostępny
Pobierz PDF

Opis modelu

Konstruując zespoły głośnikowe najwyższej klasy z zamiarem przedstawiania ich jako projektów bezkompromisowych, projektanci starają się zaimponować innowacjami. W rezultacie wprowadzają jak najwięcej własnych rozwiązań, które często albo okazują się pustymi hasłami, albo są wyważaniem otwartych drzwi, nierzadko przynosząc więcej szkody niż pożytku. Firma ESA nie zapowiada rewolucji w technice głośnikowej; obiecuje tylko doskonałe brzmienie oparte na sprawdzonych zasadach, układach i materiałach. Niezmiennym fundamentem wszystkich konstrukcji ESA jest staranne dostrojenie najlepszych elementów, jakie można zastosować w określonym zakresie cenowym, uwzględniające wszystkie współzależności właściwe zawsze złożonej naturze zespołu głośnikowego. Na tym fundamencie wspiera się również Credo 1 Illuminator. Ten zespół wyrasta jednak ponad wszystkie pozostałe kolumny podstawkowe, wykorzystując najnowsze, fantastyczne przetworniki Scan-Speaka - Illuminatory.

Nisko-średniotonowy Illuminator zachowuje bardzo niski poziom zniekształceń w całym paśmie również przy wysokich amplitudach i mocach, co pozwala mu efektywnie i dokładnie przetwarzać niskie częstotliwości, utrzymując jednocześnie najwyższą rozdzielczość średnich. Możliwości te wynikają z niespotykanego w żadnym innym głośniku złożenia wyrafinowanych cech konstrukcyjnych: krótkiej cewki w długiej szczelinie, tytanowego karkasu cewki drgającej, neodymowego układu magnetycznego, razem z koszem wyprofilowanego w sposób aerodynamicznie doskonały. Zaletą membran celulozowych jest dobre rozpraszanie rezonansów, będące konsekwencją ich struktury (włókna różnej długości ułożone w różnych kierunkach); zazwyczaj membrany celulozowe są też dostatecznie sztywne i nawet bez specjalnych zabiegów gwarantują dobre rezultaty. W Illuminatorze membranę złożono z dwóch warstw, których faliste przetłoczenia są „przesunięte w fazie” względem siebie, co nadaje całej membranie specjalną sztywność przy umiarkowanej masie i wyjątkowo skutecznym tłumieniu fal stojących.

Przestrzeń, oddech, dokładność i subtelność są w wielkiej mierze zasługą głośnika wysokotonowego. Wywodzący się z referencyjnego R2904 „Ring Radiatora” nowy model R3004 ma sześciosegmentowy neodymowy układ magnetyczny. O ile charakterystyka R2904 na skraju pasma lekko się wznosi, to R3004 jest idealnie wyrównany. Nadaje to brzmieniu całkowitą neutralność, którą zachowuje styl strojenia całego zespołu. W celu utrzymania zniekształceń na rekordowo niskim poziomie oferowanym przez Illuminatory wszystkie cewki są powietrzne, a cewki filtra głośnika nisko-średniotonowego zostały nawinięte drutem o średnicy 2 mm. Wszystkie kondensatory są polipropylenowe i tak jak cewki dobierane z tolerancją 0,5%. Zaciski przyłączeniowe to oryginalne WBT.

Wybitne konstrukcje głośnikowe często wyglądają spektakularnie. Ale nie tylko one - niskiej jakości kolumny mogą zwodzić równie dobrze efektownym designem, co efektownym brzmieniem. Dlatego projektując kolumny najwyższej klasy, należy znaleźć własną receptę. Nie trzeba ścigać się w komplikowaniu formy; można wręcz ją uprościć, nie czyniąc jej jednak prymitywną. Można wprowadzić jeden wyraźny, niepowtarzalny i nowoczesny rys, który określa całą sylwetkę. Przede wszystkim zaś należy dbać, by forma w czytelny i szlachetny sposób podążała za treścią. Credo 1 Illuminator najlepiej zagrają na firmowych podstawkach, łączących doskonałe cechy akustyczne z piękną sylwetką, tworzącą z bryłą kolumny jedną całość. Obudowa jest złożona bez śladów połączeń ścianek, co wymaga najwyższej precyzji, nowoczesnych maszyn i ręki doświadczonego stolarza, podobnie jak idealne fornirowanie (dostępne w dużym wyborze naturalnych oklein) i lakierowanie.

Wysoka efektywność, niekłopotliwa impedancja, szerokie i wyrównane pasmo, neutralność, precyzja i dynamika, naturalne odwzorowanie sceny, nasycenie, plastyczność i artykulacja średnich tonów, bas imponujący rozciągnięciem i kontrolą, detaliczność, swoboda i powietrze wysokich tonów. Credo 1 Illuminator naprawdę łączy wszystkie te cechy. Do pomieszczeń od 20 do 40 metrów, do wzmacniaczy od 50 do 300 W, do muzyki jaką lubicie. Dzięki Credo 1 Illuminator polubicie ją jeszcze bardziej.